رمزارز ملی یک فرصت اقتصادی برای کشور

رمزارز ملی یک فرصت اقتصادی برای کشور
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۵ آبان ۱۴۰۰

بیتستان: رمزارز ملی یک فرصت اقتصادی برای کشورها است. غلامرضا مرحبا بیان کرد، رمزارز ملی یک قدم بزرگ در پذیرش تکنولوژی بلاک‌چین برای استفاده مردم است. اما ارز دیجیتال بانک مرکزی ایران چه مزایایی دارد؟ آیا این رمزارز تنها برای دور زدن تحریم‌ها کارایی دارد؟

چندی پیش رییس جدید بانک مرکزی از راه‌اندازی رمز ارز ملی ایران خبر داد و اظهار کرد رمزارز ملی یک فرصت اقتصادی برای کشور  است. این خبر واکنش‌های زیادی در بر داشت. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، غلامرضا مرحبا، در این مورد توضیح داد:

رمزارز ملی در حال حاضر فقط یک ایده است و پیش از این هم این ایده مطرح شده بود. اینکه داشتن رمزارز ملی ضرورت دارد یا اینکه می‌توان آن را مدیریت کرد و آیا اساسا در نظام تحریم رمزارز ملی امکان و اجازه خواهد داشت، موضوعاتی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.

وی در ادامه گفت:

در حال حاضر این موضوع مشخص است که از نظر فنی می‌توانیم رمزارز ملی داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:

البته باید توجه داشته باشیم که رمز ارز در واقع ارز نیست بلکه یک نوع دارایی است و شبیه سازی دیجیتال از فلزات گرانبها شده است. در دنیا هم این اصطلاح در حال تغییر است، اما به هر حال یک نوع دارایی ارزشمند در تمام دنیا محسوب می‌شود که قابل تبادل است.

غلامرضا مرحبا با اشاره به در اختیار داشتن ۱۰ درصد از بازار ارزدیجیتال دنیا، افزود:

رمزارز ملی هم نوعی از انواع رمزارز‌ها است که به وسیله بانک مرکزی تولید می‌شود و امکان ماینینگ آن وجود دارد و مورد حمایت بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

ضرورت ساماندهی بازار رمزارزها در ایران!

برای خواندن ادامه خبر کلیک کنید

او در پاسخ به سوالات درباره اینکه با وجود تحریم‌ها علیه ایران کاربرد این رمز ارز ملی چه خواهد بود گفت:

این‌گونه نیست که از رمز ارز‌ها فقط برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌شود. اگر انرژی ارزان قیمت در کشور موجود است و این امکان را داریم که از این دارایی نسل جدید استفاده کنیم، می‌توان این دارایی را در داخل کشور هم تولید کرد. البته ایده دیگر این است که این دارایی در بورس هم خرید و فروش شود و سرمایه‌ها به این سمت هدایت شوند تا اینکه به سمت رمزارز‌هایی بروند که مبدا آن‌ها مشخص نیست و یک شبه با سقوط ارزش چند برابری مواجه شوند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه افزود:

رمز ارز ملی اگر برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح و قانون‌مند داشته باشد یک فرصت اقتصادی برای کشور می‌تواند وسیله‌ای برای تولید و ذخیره ارزش باشد.

غلامرضا مرحبا به سوالی که درباره غیرقانونی شدن معاملات ارزهای دیجیتال پس از جایگزینی رمزارز ملی در کشور مطرح شد، چنین پاسخ داد:

برخورداری از رمزارز ملی مانع از تصویب قانون برای معاملات ارز‌های دیجیتال یا قانونی شدن سایر ارز‌های دیجیتال نخواهد شد. داشتن رمز ارز ملی به این معنا نیست که دیگر کسی حق ماینینگ نداشته باشد. تنها پول است که در تمام دنیا مالکیت ۱۰۰ درصدی آن در اختیار دولت است، اما مالکیت صد درصدی رمز ارز با دولت نیست و بنگاه‌های حقیقی و حقوقی می‌توانند رمز ارز را تولید و استخراج کنند، اما این فرایند باید نظارت قانونی داشته باشد.

وی همچنین افزود:

خواسته ما این است که خرید انرژی برای ماینینگ، مالیات آن، داد و ستد، صرافی و ذخیره سازی آن تحت مدیریت و نظارت باشد. هنوز مصوبه و قانون مرتبط با این موضوعات به صحن نرسیده و فعلا در مرحله تدوین قرار دارد.

منبع: رویداد۲۴

جدیدترین و مهم‌ترین اخبار ارزهای دیجیتال را در خبرستان بخوانید
خبرستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *