وایت‌ پیپر لایت‌ کوین (LTC)

لایت کوین
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۲۹ اسفند ۱۳۹۹

لایت‌ کوین نتیجه گردهم آمدن برخی از ما در سازمان نجات بین‌الملل (IRC) برای ایجاد یک ارز جایگزین واقعی مانند بیت‌کوین است. ما می‌خواستیم تا یک کوین خلق کنیم که نقره‌ باشد  در مقابل طلای بیت‌کوین. انواع مختلف ارزهای دیجیتال ساخته می‌شوند و از بین‌ می‌روند؛ برخی از آن‌ها نوآوری می‌آورند، اما همه‌شان مشکلاتی دارند.

لایت‌ کوین ارز اینترنتی همتا به همتا است که فوری در دسترس قرار می‌گیرد و کارمزد پرداخت‌های آن، برای همه در سراسر دنیا نزدیک به صفر است. لایت‌کوین شبکه پرداخت جهانی با منبع باز است، این شبکه به به طور کامل غیرمتمرکز بوده و هیچ دولت مرکزی‌ای بر آن نظارت نمی‌کند. محاسبات ریاضی امنیت‌های شبکه را تضمین می‌کند و به اشخاص قدرت می‌دهد تا امور مالی خودشان را کنترل کنند. از ویژگی‌های لایت کوین می‌توانیم به سریعتر بودن زمان‌های تایید تراکنش و ذخیره‌سازی بهره‌مندتر نسبت به ارز رایج اشاره کنیم. با پشتیبانی اساسی صنعت، حجم معاملات و نقدینگی افزایش می‌یابد. لایت کوین واسطه‌ای ثابت شده و مکمل تجارت بیت‌کوین است.

بلاک‌ چین لایت کوین

بلاک‌ چین لایت کوین قادر به انجام حجم معاملات بیشتری نسبت به همتای خود بیت‌کوین است. با توجه به تولید بلوک متوالی بیشتر، این شبکه بدون نیاز به اصلاح ویژگی‌های نرم‌افزار در آینده، از تراکنش‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند. در نتیجه، مرچنت‌ها زمان تایید سریعتری را دریافت می‌کنند؛ در حالی که هنوز هم توانایی انتظار برای دریافت تایید‌های بیشتر را در زمان فروش اقلام قیمتی بزرگتر دارند.

رمزگذاری کیف پول 

رمزگذاری کیف پول به شما کمک می‌کند تا از امنیت کیف‌پول‌تان اطمینان داشته باشید و آن را ایمن کنید. بنابراین وقتی کیف پولتان را رمزگذاری کردید می‌توانید معاملات و مانده حساب خود را ببینید. البته نباید فراموش کنید که قبل از آنکه لایت‌کوین‌هایتان را خرج کنید، لازم است رمز عبورتان را وارد کنید. رمزنگاری کیف پول یکی از روش‌های حفاظت از کیف‌ پول شما در مقابل ویروس‌ها، تروجان‌هایی است که از کیف‌پول‌ها دزدی می‌کنند. همچنین وضعیت تراکنش‌ها را پیش از ارسال پرداخت می‌سنجد.

پاداش استخراج لایت کوین

پاداش استخراج ماینرها به تازگی ۲۵ لایت‌کوین جدید در هر بلوک در نظر گرفته شده است که هر ۴ سال یک‌بار در فرایند هاوینگ هر ۸۴۰ هزار بلوک آن نصف می‌شود. بنابراین شبکه‌ی لایت کوین، قصد دارد تا ۸۴ میلیون لایت کوین تولید کند که ۴ برابر بیشتر از اکثر ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین است.

نرم‌افزار منبع باز

لایت‌ کوین پروژه‌ای با نرم‌افزار منبع باز و تحت لیسانس MIT/X11 است. نرم‌افزار منبع باز فراهم‌کننده قدرت اجرا، اصلاح و کپی نرم‌افزار است. همچنین نرم‌افزار منبع باز، امکان اصلاح کپی‌های نرم‌افزار را نیز فراهم می‌کند. نرم‌افزار در یک پروسه‌ی شفاف اجرایی می‌شود که امکان تایید کدهای باینری مستقل را ایجاد می‌کند و مکاتبه‌کننده منبع کد است.

ixcoin – Nasakioto premined 580k coins. Seemed like a pump and dump.

Competed with Bitcoin for GPU resources – Dead (~2 gh/s)

 i0coin – Basically ixcoin without the premine. Not much support was given to this

coin after it was released. – Dead (~5 gh/s)

olidCoin – Innovative quick transaction times. Appears to have been run aground

by CoinHunter, its creator, due to insecure changes and immature forum

presence. – Dead, shutdown by CoinHunter

GeistGeld – Lolcust premined 7.7 million coins. 15 second block time is probably

a bit extreme. – Alive, but limping (~15 gh/s)

Tenebrix – Lolcust premined 7.7 million coins. CPU proof of work using scrypt is

very innovative. Price doing fairly well on btc-e.com. – Alive (~0.003 gh/s)

Fairbrix – Basically Tenebrix without the premine. First launch was crippled due

to bad config. Relaunch attacked initially – Doing OK now, but no exchange so

far. – Alive, but limping (~0.0001 gh/s)  

ما می‌خواستیم بهترین نوآوری‌ها را از بیت‌کوین و رمزارزهای دیگر داشته باشیم؛ می‌خواستیم رمزارزی بسازیم که تمام مزایای دیگر ارزهای دیجیتال را داشته باشد و تقریبا هیچ‌کدام از معایب آن‌ها را نداشته باشد.

اثبات انجام کار

ما از اسکریپ اثبات انجام کار Tenebrix خوشمان آمد؛ استفاده از این اسکریپ به ما اجازه می‌داد یک لایت‌کوین را استخراج کنیم، در حالی که بیت‌کوین نیز استخراج می‌کنیم. از سوی دیگر، ازArtForz به دلیل سیستم پیاده‌سازی‌اش متشکریم.

رمزارزهای جایگزین

لایت‌ کوین از ترکیب ۱۵۰ رمزارز ترکیبی تشکیل شده است، بلوک اول شکل می‌گیرد و سپس بلوک دوم تایید می‌کند که بلوک اول معتبر است. معتقدیم که یک کوین باید با دلایل منطقی راه‌اندازی شود. باید شخص یا گروهی، کوین‌هایی را که می‌توانند در برابر نگرش غیرمتمرکز بیت‌کوین قرار بگیرند را کنترل کنند. بله، درست است که بدون ذخیره کوین‌های جایگزین، ما قادر به پرداخت کارمزدها نیستیم ولی معتقدیم مردم خوبی‌ها و شفافیت این کوین را خواهند دید. مردم روی این کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند همانطور که روی دیگر کوین‌های پیش از آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و آن‌ها مشتاق می‌شوند تا زمانی را برای ایجاد خدماتی به منظور بهتر ساختن این کوین صرف کنند.

 

معاملات سریع

ما تحت‌تاثیر سرعت و راحتی تراکنش‌ها در SolidCoin قرار گرفتیم. اگر چه می‌دانیم این سرعت تایید‌ها به معنای امنیت آن نیست و در مقابل بیت‌کوین که سرعت تایید‌های آهسته‌تری دارد امن نیست. با این همه، برای مرچنت‌های کوچک که نیازی به معاملات بسیار امن ندارند، خیلی راحت است. متوسط ساخت بلوک در لایت‌کوین ۲/۵ دقیقه طول می‌کشد یعنی یک چهارم بیت‌کوین که ۱۰ دقیقه است. پس اگر مرچنت‌ها می‌خواهند به اندازه بیت‌کوین امنیت داشته باشند، می‌توانند ۴ برابر تایید‌های لایت‌کوین در بیت‌کوین صبر کنند؛ ولی بیشتر مرچنت‌ها می‌توانند یک تراکنش تایید شده را برای لایت‌کوین‌ها بپذیرند.

هدف‌گیری دوباره سختی

ما هدف‌گیری مجدد بلوک را مانند بیت‌کوین در سال ۲۰۱۶، حفظ می‌کنیم ولی چون بلوک‌ها ۴ برابر سریعتر هستند، سختی هر ۳/۵ روز یک بار هدف‌گیری مجدد خواهد شد. ترکیب سرعت هدف‌گیری مجدد و اسکریپ اثبات انجام کار (لایت‌کوین با بیت‌کوین در خصوص ماینرها رقابت نمی کند) به معنای آن است که ما انتظار نداریم مشکلاتی چون مشکلی که نیم‌کوین داشت را مشاهده کنیم؛ قدرت هش بیشتر از آن‌که بالا باشد کم می‌شد و باعث سختی زیاد برای همگان بود.

تولید کوین

ماینرها می‌توانند در هر بلوک، ۵۰ کوین تولید کنند. به دلیل سرعت بلوک‌های ما، مسیر حرکت تولید کوین‌مان مشابه بیت‌کوین است. ولی ما به روشی برای تغییر بلوک‌ها نیاز داشتیم تا عملیات هاوینگ (نصف شدن) را در تولید کوین‌ها انجام دهد. تولید بیت‌کوین در هر ۲۱۰ هزار بلوک نصف شد و تولید لایت‌کوین در هر ۸۴۰ هزار بلوک نصف خواهد شد. برای شمایی که به دنبال معادلات ریاضی هستید، طبق برنامه‌های مشخص شده، لایت‌کوین تقریبا ۴ برابر بیشتر از بیت‌کوین دارایی دارد که نشان می‌دهد تقریبا ۸۴ میلیون لایت‌کوین در جهان وجود دارد.

منصف‌بودن

ما برنامه‌ای را تدارک دیدیم که معتقد بودیم بسیار منصفانه است. برخی از کوین‌های قبلی بدون پنجره باینری یا بدون منبع کد راه‌اندازی شده بودند که به نظر می‌رسید به همان اندازه که ناامن است، غیرمنصفانه نیز هست.

ما منبع کد و کدهای باینری را ۳ روز پیش از راه‌اندازی منتشر کردیم. امکان گردآوری منبع و راه‌اندازی کلاینت روی ماشین‌هایشان را برخلاف تست‌نت لایت‌کوین فراهم کردیم. بنابراین، مردم می‌توانند از هر چیزی که خوب کار می‌کند، پیش از راه‌اندازی لایت‌کوین مطلع شوند. ما همچنین نظرسنجی‌ای را ترتیب دادیم تا براساس آرای مردم بهترین زمان راه‌اندازی لایت کوین را انتخاب کنیم. در زمان راه‌اندازی لایت‌کوین در ۱۲ اکتبر، ساعت ۰۳:۰۰ GMT، ما تولید هش را آغاز کردیم و هر کسی که مایل به استخراج بود می‌توانست لایت‌کوین استخراج کند. تمام این موضوعات تغییر ساده‌ای را در پیکربندی فایل لایت کوین ایجاد کردند و باعث شدند استخراج این رمزارز در زمان واقعی انجام شود.  به جای آن‌ که لایت کوین به عنوان یک کوین آزمایشی مطرح شود به عنوان یک کوین واقعی استخراج شد.

حمله ۵۱٪

مشکل رمزارزهای جایگزین این است که در زمان شروع به استخراج می‌کند، هش‌ریت شبکه کاهش می‌یابد و باعث می‌شود به راحتی هدف حملات سایبری به خصوص حمله ۵۱ درصد باشد. با کمی امید، مقداری تقاضا و تبلیغ بسیار، می‌توانیم نوآوری‌مان را منتشر کنیم. در دقیقه‌ی نخست، هش‌ریت زیادی وجود داشت ولی ما باور داریم که لایت کوین از هر گونه حمله‌‌ای مصون خواهد بود. همانطور که انتظار می‌رفت، یک فقدان بزرگ در بلوک وجود داشت که اکثر ماینرها هنگام ماینینگ برای اولین بار با آن مواجه می‌شدند. با قفل بلوک در هر تغییر سختی، توانستیم از حمله‌ی هکرها جلوگیری کنیم.(البته اگر حمله‌ای وجود داشت.)

 کد:

server=1

rpcuser=user

rpcpassword=password

#Change this if you want to use a different rpc port for mining

#rpcport=9332

#Only uncomment this if you are running litecoind and want to run Litecoin in the

background (not Litecoin QT)

#daemon=1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *