بانک مرکزی اکنون ارزهای دیجیتال را به رسمیت می‌شناسد!

ارز دیجیتال
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۷ اسفند ۱۳۹۹

براساس گزارش وب‌سایت خبری ایسنا، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور درباره آخرین وضعیت ارز دیجیتال بومی در کشور اظهار داشت که اکنون بانک مرکزی از مرحله‌ای که به صورت کلی رمزارز را به عنوان یک فرآیند و تکنولوژی رد می‌کرد، به مرحله‌ای رسیده که رمزارزها را به رسمیت بشناسد و با آنها تعامل کند.

پیش از این در سال ۱۳۹۶ زمانی که صحبت از ارزهای دیجیتال در کشور داغ شد، محمدجواد آذری جهرمی از پیاده‌سازی آزمایشی نخستین ارز دیجیتالی کشور توسط پست‌بانک و عرضه به نظام بانکی برای تایید، خبر داد.

وزیر ارتباطات همان موقع اعلام کرده بود:

اگر ارزهای دیجیتال خارجی در ایران فعالیت کنند و بتوانیم در برخی معاملات خرد از آن‌ها استفاده کنیم، مفید خواهد بود. با این حال سیاست بانک مرکزی این است که فعلاً بیت‌ کوین، اتریوم و سایر ارزها را به رسمیت نمی‌شناسد.

با این حال و با گذشت سه سال از زمانی که طرح ارز دیجیتال بومی به میان آمد، هنوز خبر خاصی از راه‌اندازی این محصول نشده است. با این وجود بعد از آن انجمن بلاک‌ چین اعلام کرد که اقداماتی برای راه‌اندازی رمزارز بومی انجام شده که برخی از این  پروژه‌های ایرانی نمونه نهایی آن‌ها آماده است و در حالت آزمایشی کار می‌کنند. با وجود این اخبار امیدوارکننده، با توجه به اینکه در این مدت خبری راجع به ارزهای دیجیتال بومی شنیده نشده است، می‌‌توان گفت که بانک مرکزی به این تکنولوژی چراغ سبز نشان نداده است.

بررسی مقررات انتشار رمزپول بانک مرکزی

با این حال به نظر می‌رسد که سیاست بانک مرکزی در برخورد با رمزارزها در حال تغییر باشد. از طرفی نیز عبدالناصر همتی (رئیس کل بانک مرکزی) چندی پیش در اینستاگرام خود درباره رمزپول بانک مرکزی اظهار داشت:

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با بررسی روند جدید جهانی و متمرکز شدن بر الگوهای مختلف در پی انتخاب بهترین راهبرد ممکن در این حوزه است و ویرایش اولیه سند جامع رمز پول را تهیه کرده. از همکارانم در ادارات ذی‌ربط بانک مرکزی خواسته‌ام بر اساس اقدامات انجام‌شده، مقررات انتشار رمز پول بانک مرکزی را بررسی کرده و جهت تصمیم‌گیری ارائه کنند تا امکان استفاده از نتایج آن در سیاست‌گذاری پولی فراهم آید.

در همین راستا آذری جهرمی در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد:

بانک مرکزی در زمان مدیریت قبلی دکتر سیف نظرش بر این بود که رمزارز چون یک نوع ارز است جزو حوزه‌های فعالیت بانک مرکزی به شمار می‌رود، ما هم کل کارهایی که در این حوزه انجام شده بود را به آنها منتقل کردیم تا با چارچوبی که مد نظر آنهاست پیش برویم.

وی در ادامه اظهار داشت:

«آخرین خبر از این موضوع، خبر آقای همتی در صفحه اینستاگرامشان بود که روی رمزارز به نتایجی رسیدند و آخرین گزارش را دادند. پیام دکتر همتی این بود که بانک مرکزی از مرحله‌ای که به صورت کلی رمزارز را به عنوان یک فرآیند و تکنولوژی رد می‌کرد، به این مرحله رسیده که روی آن در حال کار کردن است تا رمزارزها را به رسمیت بشناسد و با آنها تعامل کند. ‌این مهم‌ترین پیام رئیس بانک مرکزی در دوره جدید بود که دارد اتفاق می‌افتد و پیش می‌رود.»

برای خرید و فروش سریع و امن ارزهای دیجیتال کلیک کنید صرافی ارز دیجیتال بیتستان

۲ دیدگاه برای “بانک مرکزی اکنون ارزهای دیجیتال را به رسمیت می‌شناسد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.