مقررات برق ماینینگ ایران تغییر کرد: هزینه استخراج ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد؟

تغییر مقررات برق ماینینگ توسط وزارت نیرو
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱

بیتستان: وزارت نیرو مقررات حول تعرفه‌های محاسباتی برق ماینینگ را تغییر داد. از این پس در تمام طول سال، هزینه برق مصرفی ماینینگ با تعرفه‌های برق صادراتی محاسبه خواهد شد. آیا تغییر مقررات برق ماینینگ توسط وزارت نیرو می‌تواند تاثیری بر ماینینگ ارزهای دیجیتال بزرگی مانند بیت‌کوین داشته باشد؟

تغییر مقررات برق ماینینگ توسط وزارت نیرو

وزارت نیرو، تعرفه‌های محاسباتی برق ماینینگ را تغییر داد. نرخ برق محاسباتی ماینرهای ارزهای دیجیتال مختلف از سال ۱۳۹۸ به بعد معمولا این گونه محاسبه می‌شد که ۸ ماه سال نرخ برق نصف متوسط نرخ صادراتی یعنی۲/۵۳۰ تومان و ۴ ماه پرمصرف دو برابر نرخ صادراتی برق بود.

ظاهراً وزارت نیرو با اعمال تغییرات جدید از این پس در تمام ماه‌های سال هزینه برق مصرفی ماینرها را با تعرفه‌های صادراتی محاسبه می‌کند. این کار کمک می‌کند که در طول سال ماینرها به صورت ثابت یک هزینه مشخص پرداخت کنند و این روش تخمین هزینه‌های انرژی را برای ماینرها آسان‌تر می‌کند.

به گفته علی با‌بک نیا، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک‌چین ایران، با صدور ابلاغیه‌ی جدید هیئت وزیران در زمینه ماینینگ رمزارزها، وزارت نیرو شروع به بررسی و اصلاح دوباره مقررات خود کرده است.

در پیش‌نویس مقررات جدیدی که وزارت نیرو منتشر کرده، ضریب‌های فصلی حذف شده‌اند. ماینرهای فعال در کشور به این تغییر احتمالی اعتراض دارند و معتقدند که برنامه ریزی‌های خود را بر اساس روش قبلی انجام داده‌اند و حذف ضرایب فصلی باعث روی آوردن ماینرها به استخراج غیرقانونی می‌شود.

بابک نیا درباره‌ی این نقد ماینرها گفته است:

اگر قرار باشد ضریب یک برای محاسبه نرخ برق در تمام طول سال در نظر گرفته شود، قطعاً درخواست برای تأمین برق شبکه کاهش پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر توجیه اقتصادی برای متقاضیان از بین می‌رود و سراغ برق غیرمجاز می‌روند.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک‌چین درباره نحوه محاسبه نرخ صادراتی توضیح می‌دهد:

دولت متوسط نرخ صادراتی برق را ۱۱ سنت (۰/۱۱ دلار) محاسبه کرده است، در حالی که این رقم بالاترین نرخ فروش برق صادراتی به سایر کشورهاست و نمی‌توان برای کل سال از این تعرفه استفاده کرد. در این مورد باید میانگین فروش سالیانه محاسبه شود.

منبع: arzdigital

برای خرید و فروش سریع و امن ارزهای دیجیتال کلیک کنید صرافی ارز دیجیتال بیتستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.