جزئیات اجرای ریال دیجیتال توسط بانک مرکزی اعلام شد

تشریح جزئیات اجرای ریال دیجیتال توسط بانک مرکزی
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۱۰ آبان ۱۴۰۱

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، در مصاحبه خود به تشریح جزئیات اجرای ریال دیجیتال توسط بانک مرکزی و سند رسمی این طرح پرداخت. وی اعلام کرد، دوره آزمایشی این طرح به طور محدود از شهریور ماه آغاز شده است. برای خواندن جزئیات بیشتر با بیتستان همراه باشید.

تشریح جزئیات اجرای ریال دیجیتال توسط بانک مرکزی

پس از مدت‌ها انتظار جزئیات طرح مهم اجرای اولین ریال‌های دیجیتال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سند رسمی آن، توسط مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، اعلام شد.

مهران محرمیان در این باره اعلام کرد که:

دوره پیش آزمایشی این پروژه مهم به صورت محدود یعنی با تعداد محدودی کاربر، بانک و فروشگاه و با مبلغ محدود در اواسط شهریورماه سال جاری آغاز شد.

وی در ادامه افزود:

در حال حاضر حدود ۹۰ بانک مرکزی در دنیا مشغول بررسی و فعالیت روی پروژه رمز پول ملی خود هستند که تعدادی از این کشورها به مرحله نهایی رسیده‌اند و سایر کشورها هم در مراحل آزمایشی یا تحقیقاتی هستند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد این پروژه با نظر خواهی از افراد متخصص آغاز شده و در این باره گفت:

 خوشبختانه ایران هم جزو کشورهای پیشرو در این زمینه است و سند سپیدنامه یا پیش‌نویس ریال دیجیتال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز به صورت رسمی در سایت بانک مرکزی منتشر شد و درخواست ما از متخصصین این حوزه این است که با مطالعه سند بازخوردها و نظرات خود را به ما اعلام کنند و مطابق روشی که در دنیا مرسوم است، ما تک تک نظرات و موارد دریافتی را بررسی خواهیم کرد.

محرمیان ادامه داد:

ریال دیجیتال و فرایندهای انتشار آن طبق آن چیزی که در قانون دیده شده، کاملا مشابه اسکناس است. یعنی هر آن چیزی که برای انتشار اسکناس استفاده می‌شود، شامل اینکه پشتوانه داشته باشد، هیات نظارت بر اندوخته اسکناس بررسی های لازم را انجام دهد و سایر موارد مشابه اسکناس است. ولی تفاوت مهم ریال دیجیتال با اسکناس کاغذی این است که این پول، پول هوشمند و قابل برنامه نویسی است.

وی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد که:

به عبارت دیگر تمامی آنچه اسکناس دارد را در ریال دیجیتال هم داریم، به جز اینکه در این پروژه فیزیک اسکناس وجود ندارد، برای تبادلش لازم نیست دو نفر کنار هم باشند و مهمتر از همه این قابلیت وجود دارد که قراردادهای هوشمند در داخل این نوع پول تعبیه شود و بین گیرنده و فرستنده که به صورت همتا به همتا این پول را مبادله می کنند به صورت هوشمند اجرا می شود.

محرمیان در ادامه سخنانش به این موضوع نیز تاکید کرد که:

دوره آزمایشی این پروژه مشابه سایر کشورها معمولا طولانی است و پس از اخذ بازخوردهای از مردم و بررسی اثرات آن در حوزه‌های مختلف به لحاظ حقوقی، اقتصادی و… در نهایت با اطمینان کامل از رفع مشکلات فنی و آمادگی کامل در سطح وسیع مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

محرمیان سخنان خود را با بیان این موضوع به پایان رساند:

در این خصوص مواردی هم در مجلس شورای اسلامی و هم در دولت ذیل حوزه معاونت اقتصادی رییس جمهور این موضوع در دست اجرا و بررسی است؛ اما در حال حاضر این موضوع هیچ رسمیتی ندارد و معاملات آن قانونی نیست.

منبع: cbi

برای خرید و فروش سریع و امن ارزهای دیجیتال کلیک کنید صرافی ارز دیجیتال بیتستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.