بهار ماینرهای ایرانی در پاییز فرا می‌رسد

بهار ماینرهای ایرانی
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۳ شهریور ۱۴۰۰

براساس گزارش فایننشیال تریبون (financialtribune)، استخراج‌کنندگان رمزارز در ایران می‌توانند فعالیت‌های خود را از پاییز ۱۴۰۰ ادامه دهند. ممنوعیت چهار ماهه استخراج رمزارز در ایران که به دلیل کمبود برق اعمال شده بود، اواخر شهریور ماه به پایان خواهد رسید. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی توانیر در گفتگو با ایسنا از لغو ممنوعیت استخراج رمزارز در ایران خبر داد. مشهدی امیدوار است مصرف برق تا پایان تابستان ۱۴۰۰ کاهش یابد و فضای مناسبی برای استخراج‌کنندگان قانونی ارزهای دیجیتال فراهم شود.

حسن روحانی، رییس‌جمهور سابق ایران در اردیبهشت ماه دستور داد تمام فعالیت‌های مربوط به ارزهای رمزنگاری لغو شود. ممنوعیت استخراج رمزارزها در چهار ماه اخیر با هدف کاهش مصرف برق ایجاد شده است. براساس گزارش‌های منتشر شده،‌ گرمای شدید و مصرف بالای انرژی در ایران به قطعی‌های گسترده برق منجر شد و دولت برای جلوگیری از کمبود برق دستور لغو فعالیت‌های مربوط به استخراج رمزارزها را صادر کرده است.

به گزارش فایننشیال تریبون، وزارت صنعت، معدن و تجارت دستور ممنوعیت استخراج رمزارزها در ایران را تمدید نکرده و این ممنوعیت در تاریخ ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) به پایان می‌رسد. با شروع پاییز، استخراج‌کنندگان قانونی بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال می‌توانند به کار خود ادامه دهند.

طبق داده‌های مرکز اموال جایگزین در دانشگاه کمبریج، در ابتدای سال ۱۴۰۰ سهم ایران از استخراج ارزهای رمزنگاری‌ کل جهان ۴/۵ درصد بود است. 

استخراج رمزارزها در ایران راه‌حلی برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی است. با اینکه ایران سرزمینی غنی از نفت و گاز است،‌ اما تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده آمریکا به اقتصاد آن ضربه زده است. ایران یکی از پنج کشور برتر دارای برق ارزان در دنیاست. با این حال، خاموشی‌های گسترده‌ای که از زمستان ۹۹ آغاز شد نشان داد که شبکه برق ملی کشش لازم برای تقاضای بالای برق را ندارد.

گفتنی است مسئله مالیات بر روی رمزارزها در حال بررسی است و به نظر می‌رسد ایران نیز مانند برخی کشورها قصد دارد از استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال مالیات دریافت کند. دولت ایران در سال ۹۸ نوید قانونی شدن  صنعت ماینینگ را داده بود ولی این اتفاق آنطور که باید و شاید نیفتاد. با این حال، دولت اعلام کرده بیش از ۳۰ مجوز برای فعالیت مزارع استخراج رمزارز را صادر کرده است.

برای خرید و فروش سریع و امن ارزهای دیجیتال کلیک کنید صرافی ارز دیجیتال بیتستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.