در کنفرانس تکنوبلاک بین ایران و روسیه در زمینه‌ی بلاک‌چین تفاهم‌نامه‌ای امضا شد

امضای تفاهم نامه بین ایران و روسیه در زمینه‌ی بلاک چین
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

پس از پایان کنفرانس بین‌المللی تکنوبلاک، خبر امضای تفاهم نامه بین ایران و روسیه در زمینه‌ی بلاک چین منتشر شد.  کنفرانس تکنوبلاک روز پنجشنبه ۱۳ مرداد در تهران برگزار شد و در آن جمعی از صاحب‌نظران حوزه‌ی بلاک‌چین و دارایی‌های دیجیتال، حضور داشتند. برای خواندن جزئیات خبر با بیتستان همراه باشید.

امضای تفاهم نامه بین ایران و روسیه در زمینه‌ی بلاک چین

روز پنجشنبه ۱۳ مرداد کنفرانس تکنوبلاک با حضور جمعی از صاحب‌نظران حوزه‌ی بلاک‌چین و دارایی‌های دیجیتال، از کشورهای روسیه و ترکیه و ایران، برگزار شد. این کنفرانس بین‌المللی، نخستین همایش در حوزه بلاک‌چین و رمزارزها در ایران است.

مسئولان این همایش یکی از دلایل برگزاری این کنفرانس را افزایش تعاملات و همکاری‌ها بین کشورها برای توسعه ارزهای دیجیتال و پیشرفت در حوزه بلاک‌چین و دارایی‌های دیجیتال، اعلام کرده‌اند.  نتیجه‌ی این کنفرانس نیز امضای تفاهم‌نامه‌ی جدیدی بین ایران و روسیه بود.

حسین خسروپور که رئیس گروه اقتصاد دیجیتال مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری است، توضیحاتی درباره‌ی این کنفرانس و دستاوردهای آن داد:

در رابطه با مذاکراتی که انجام شده، هیات‌هایی که به ایران آمدند، در سه سر فصل توانستند مذاکراتی را با بخش‌های مختلف کشور داشته باشند. در رابطه با موضوعات همکاری ایران با روسیه، جلساتی را با حضور وزارتخانه‌های مختلف و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری داشتیم که عمدتا به تفاهم‌های اولیه رسیده و روند دستیابی به یک تفاهم‌نامه کامل شکل گرفته است.

وی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد که:

همکاری‌های صنفی بین ایران و روسیه قرار است پیگیری شود و در این بین بازدید از شرکت‌های فعال در ایران نیز انجام شد که در سه سرفصل می‌توان این مذاکرات را خلاصه کرد. 

خسروپور در مورد اولین فصلی که در این تفاهم‌نامه، در موردش به توافق رسیدند گفت:

اولین توافق در زمینه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد دیجیتال کشور است که نمایندگان روسیه تمایل نشان داشتند در ایران در حوزه‌های مختلف، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی انجام دهند که در ماه‌های آتی خبرهای خوشی در خصوص جذب سرمایه خواهیم داشت. 

این مسئول بلند رتبه در مورد فصل دوم توافق‌نامه نیز این گونه توضیح داد:

در رابطه با سرفصل راه‌اندازی پلتفرم‌های مشترک بین دو کشور، با توجه به ظرفیت‌هایی که ایران و روسیه در حوزه اقتصاد دیجیتال، رمزارز و تجارت الکترونیک دارند، قرار است پلتفرم‌هایی را در دست راه‌اندازی مشترک داشته باشند که این بحث‌های اولیه به پایلوت‌های اولیه‌ای منجر شده و امیدواریم هر چه زودتر آغاز شود. 

توسعه کسب و کار استارتاپ‌ها در روسیه نیز یکی از مباحثی بود که در این کنفرانس مورد بحث قرار گرفت و خسروپور در مورد آن نیز نکاتی را خاطر نشان کرد:

بر اساس بازدیدی که این هیات‌ها داشتند و توانمندی‌ شرکت‌های کشور، پیشنهاداتی اعم از اینکه این استارتاپ‌ها بتوانند در کشور روسیه بازار خود را توسعه دهند ارائه شد که نمایندگان روس هم نسبت به این موضوع علاقه نشان دادند. 

وی در این مورد افزود:

در پایان هم بر اساس مذاکراتی که انجام شد، به یک تفاهمی رسیدیم که موافقت‌نامه‌ای به عنوان پیش‌نویس اتحادیه انجمن‌های اقتصاد دیجیتال بین‌المللی ایجاد شود که تا کنون کشورهای ایران و روسیه به عنوان هیات موسس، این اتحادیه را تشکیل می‌دهند.

رئیس گروه اقتصاد دیجیتال مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، در مورد رویداد بعدی کنفرانس تکنوبلاک نیز اظهار نظر کرد:

بر اساس پیشنهادی که هیات روسیه داشت، قرار است حدود یک ماه بعد رویدادی را در رابطه با موضوع تکنوبلاک در روسیه داشته باشیم که در آن کشورهایی از جمله ایران، هند، ترکیه و چین شرکت خواهند کرد تا بتوانیم یک توافق همه جانبه و مهمی را در حوزه اقتصاد دیجیتال کشورها شاهد باشیم.

خسروپور در انتهای سخنان خود گفت که:

امیدواریم این توافقی که به عنوان پیش‌نویس امضا شده، با قوت مناسبی توسط بخش‌های خصوصی دو کشور پیگیری شود و بتوانیم بر اساس مفاهم‌نامه‌ای که شکل گرفته، یک اکوسیستم جامع در منطقه و حتی در بین‌الملل از بین شرکت‌های فعال این کشورها ایجاد کنیم.

منبع: eghtesadonline

 

برای خرید و فروش سریع و امن ارزهای دیجیتال کلیک کنید صرافی ارز دیجیتال بیتستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.