بلاک چین چیست؟ آموزش مفهوم بلاکچین به زبان ساده

فناوری بلاک‌ چین چیست؟
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: 14 دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۴۰۰

در چند سال اخیر اصطلاح بلاک‌ چین عمومیت بیشتری پیدا کرده است و صحبت پیرامون آن زیاد است. در حالی که بسیاری از مردم بلاکچین را به عنوان فناوری پشت بیت کوین می‌شناسند، اما باید بگوییم که کاربردهای بلاکچین فراتر از ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر بلاک چین حوزه‌های متنوعی را پوشش می‌دهد و این فناوری منحصر به بازار ارزهای دیجیتال نیست. اگر شما نمی‌دانید بلاک چین چیست و نحوه عملکرد فناوری بلاک چین به چه شکل است، پیشنهاد می‌کنم حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. ما در اینجا توضیحات مفصلی در مورد بلاکچین به زبان ساده را برای شما آماده کرده‌ایم.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 

 • بلاک چین چیست به زبان ساده
 • اجزای اصلی بلاک چین
 • چه چیزی بلاک چین را تا این حد منحصربفرد می‌کند؟
 • فناوری بلاک‌ چین چگونه کار می‌کند؟
 • مزایای تجاری بلاک چین چیست ؟
 • آینده بلاک چین چگونه خواهد بود؟
 • چه صنایعی در حال حاضر از بلاک چین استفاده می‌کنند؟
 • تفاوت بیت کویین با بلاک چین چیست؟
 • سوالات متداول

بلاک چین چیست به زبان ساده

همانطور که در بالا اشاره کردیم، بسیاری از مردم بلاک چین را با ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین می‌شناسند و حتی بیشتر اوقات برای اشاره به ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند. اما باید بدانید که کاربرد بلاک چین بسیار فراتر از ارزهای دیجیتال است و این دو اصطلاح نمی‌توانند بجای یکدیگر بکار برده شوند. در واقع می‌توان بلاک چین را فناوری پایه ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و موارد مشابه دانست. یعنی بلاک چین فناوری است که اکثر ارزهای دیجیتال بر روی آن ساخته شده‌اند.

فناوری بلاک‌ چین تکنولوژی نوظهوری است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ میلادی، توسط فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو برای ایجاد بیتکوین مورد استفاده قرار گرفت. ساتوشی از این فناوری برای جلوگیری از مشکل دبل اسپندینگ (دو بار خرج کردن پول) و به عنوان یک دفتر کل عمومی برای تراکنش‌های بیت کوین، استفاده کرد. بلاک چین اغلب توسط متخصصان ریاضیات، رمزنگاری و مهندسی شبکه با اصطلاحات فنی زیادی توضیح داده شده است اما در بیشتر موارد بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید.

بلاکچین به زبان ساده سیستمی برای ثبت اطلاعات است به گونه‌ای که امکان تغییر، هک یا تقلب در آن غیرممکن یا دشوار است. شما می‌توانید بلاک چین را نسخه‌ای از پایگاه داده در نظر بگیرید. در واقع فناوری بلاک چین با به اشتراک گذاری اطلاعات دیجیتالی که کپی شده نیستند، اساس ایجاد نوع جدیدی از اینترنت را فراهم کرده است. این فناوری در ابتدا برای ارز دیجیتال بیت کوین تحت عنوان بلاک چینِ بیت کوین طراحی شده بود، اما در حال حاضر برای سایر مقاصد در تکنولوژی نیز بسط داده شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که از نام آن می توان استنباط کرد بلاک چین بر روی یک ساختار بلوکی کار می کند. اصطلاح بلاک چین به نحوه ذخیره داده‌ها در “بلوک‌های اطلاعات” و پیوند آن‌ها در یک “زنجیره‌”ی دائمی اشاره دارد. هر یک از این بلوک‌ها حاوی اطلاعات رمزگذاری شده درباره تراکنش انجام شده از طریق شبکه است. به تعبیر دیگر بلاک چین یک دفتر کل دیجیتالی از تراکنش‌ها است که بر روی کل شبکه سیستم‌های کامپیوتری در بستر بلاک چین توزیع می‌شود. مثلا بلاک چین بیت کوین‌‌، تراکنش‌های بیت کوین را ذخیره می‌کند.

از آنجایی که هیچ مکان مرکزی وجود ندارد، هک کردن آن سخت است چرا که اطلاعات به طور همزمان در میلیون‌ها مکان وجود دارد. از طرف دیگر هنگامی که یک بلوک جدید به زنجیره اضافه می‌شود، اصلاح بلوک‌های قبلی سخت‌تر می‌شود که این به هر بلوک کمک می‌کند تا در طول زمان ایمن‌تر شود.

بلاک چین به لطف سیستم رمزگذاری بسیار پیچیده خود به افراد و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا اطلاعات و ارزها را به صورت آنی ذخیره و انتقال دهند. این فناوری به دلیل ویژگی‌های منحصربفردی که دارد برای بسیاری از حوزه‌های تجاری کاربردی و ارزشمند می‌باشد. مثلا نوآوری بلاک چین امنیت رکورد داده‌ها را بدون نیاز به شخص ثالثِ قابل اعتماد تضمین می‌کند. در حال حاضر اکثر مردم از یک واسطه قابل اعتماد مثل بانک برای انجام تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند اما بلاک چین به مصرف‌کنندگان و تامین کنندگان اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم با هم ارتباط برقرار کنند و نیاز به شخص ثالث را از بین ببرند. ما تا اینجا سعی کردیم مفهوم بلاکچین به زبان ساده را به شما توضیح دهیم. احتمالا ادامه‌ی مطلب باعث شود که به صورت ملموس‌تری این مفهوم را یاد بگیرید.

اجزای اصلی بلاک چین چیست ؟

فناوری بلاک‌ چین چیست؟

بلاک چین از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

 • رکورد: می‌تواند هر نوع اطلاعات و داده‌ای باشد.
 • بلوک: به مجموعه‌ای از رکوردهای مختلف گفته می‌شود.
 • زنجیره: شامل تمام بلوک‌های متصل بهم است.

هدف بلاک چین این است که اطلاعات را به صورت دیجیتال ثبت و توزیع کند و این پروسه از طریق بلوک‌‌ها صورت می‌پذیرد. به جای یک پایگاه داده معمولی که در آن اطلاعات در پوشه‌های دلخواه ذخیره می‌شوند، اطلاعات در بلاکچین در “بلوک‌ها” ذخیره می‌شوند. به زبان ساده، بلاک‌ چین مجموعه‌ای از بلوک‌ها است که هرکدام شامل داده‌های ضبط شده و تغییر‌ناپذیر هستند. مثلا بلاک چین بیت کوین را در نظر بگیرید. هر بلوک در زنجیره شامل تعدادی تراکنش است و هر بار که تراکنش جدیدی در بلاک چین اتفاق می‌افتد، رکوردی از آن تراکنش به دفتر کل اضافه می‌شود. این بلوک‌ها برای تعداد زیادی از تراکنش‌ها جا دارند و وقتی یک بلوک پر می‌شود، به بلوک قبلی متصل شده و به زنجیره طولانی تراکنش‌ها اضافه می‌شود. به این ترتیب یک تاریخچه‌ی زمانی از تراکنش‌ها از اولین تراکنش در اولین بلوک تا آخرین تراکنش در تازه‎ترین بلوک ایجاد می‌شود.

همانند پایگاه داده، بلاک چین نیز برای عملکرد به مجموعه‌ای از کامپیوترها نیاز دارد اما بر عکس پایگاه داده در یک مکان مرکزی مثل سرور ذخیره نمی‌شود. برعکس در بین بسیاری کامپیوتر و در مکان‌های پراکنده توزیع می‌شود. بنابراین اگر یک کامپیوتر از کار بیفتد، تعداد زیادی از کامپیوترهای دیگر داده‌ها را محفوظ نگه می‌دارند. یعنی این مجموعه توسط گروه مدیریت می‌شود و به یک فرد یا واحد خاص تعلق ندارد. همه بلاک‌های موجود در مجموعه، به صورت زنجیره‌ای و توسط اصول رمزنگاری خاصی، به یکدیگر متصل شده‌اند.

در واقع قابلیتی که در مورد تکنولوژی بلاک چین بسیار ویژه است این است که این شبکه هیچ صاحب اختیار اصلی ندارد و در واقع یک سیستم دموکراتیک می‌باشد. از آنجا که بلاک چین دارای یک دفتر کل مشترک و تغییر‌ناپذیر است، اطلاعات موجود در آن برای همه قابل مشاهده می‌باشد. در واقع تمام اطلاعات ذخیره شده در این مجموعه، شفاف و بدون شبهه بوده و افراد خودشان پاسخگو و مسئول فعالیت‌هایشان هستند. اما بعد از بررسی بلاک چین چیست می‌رسیم به این موضوع که چه چیزی این فناوری را تا این حد منحصربفرد کرده است.

چه چیزی بلاک چین را تا این حد منحصر به فرد می‌کند؟

اجزای اصلی بلاک چین

در بالا در مورد بلاک چین چیست به زبان ساده صحبت کردیم و در این بخش قرار است ویژگی‌های بلاک چین را بررسی کنیم. در حالی که مفهوم اصلی بلاک چین نسبتاً ساده است اما ویژگی‌های خاصی دارد که آن را به پیشرفت بزرگی در علم کامپیوتر تبدیل کرده است. این فناوری تقریبا می‌تواند برای هر نوع معامله‌ای بکار برده شود و کاربردهای آن تقریبا نامحدود است. از جمع آوری مالیات گرفته تا کاهش تقلب در انتخابات بلاک چین می‌تواند به کمک شما بیاید. در زیر در مورد ویژگی‌های منحصربفرد بلاک چین به زبان ساده بیشتر توضیح داده‌ایم.

 • تراکنش‌ها را نمی‌توان دستکاری یا حذف کرد.

یکی از تفاوت‌های اصلی پایگاه داده و بلاک چین در این است که بر خلاف پایگاه داده که داده‌های قدیمی‌تر را می‌توان حذف یا تغییر داد، تراکنش‌های بلاک چین برگشت ناپذیر هستند. از این نظر بلاک چین مانند یک پایگاه داده است که فقط می‌توان به آن اضافه کرد، جایی که تراکنش‌ها هرگز تغییر نیافته و حذف نمی‌شوند.

 • بلاک چین دقت بالایی دارد.

هر تراکنشی در بلاک چین ثبت می‌شود و چیزی از قلم نمی‎‌افتد. به این ترتیب بلاک چین می‌تواند به کاهش تقلب کمک کند زیرا هر تراکنش در یک دفتر کل دیجیتالی ثبت و توزیع می‌شود تا همه آن را ببینند.

 • بلاک چین غیرمتمرکز است.

قبل از ورود بیت کوین به دنیای امروز، ما به استفاده از خدمات متمرکز عادت کرده بودیم. نهاد‌های متمرکز را می‌توان مانند بانک‌ها یا دولت‌های مرکزی در نظر گرفت. شما برای ذخیره پول و یا پرداخت پول به فردی دیگر، باید از بانکی که در آن حساب دارید استفاده کنید. در واقع یک نهاد متمرکز مانند بانک، تمام اطلاعات را ذخیره می‌کند و شما برای دسترسی به این اطلاعات، باید با این نهاد در تعامل باشید.

این نهاد‌های متمرکز دارای چندین مشکل هستند:

 • به دلیل ذخیره تمام اطلاعات در یک مکان، کار برای هکرها ساده‌تر می‌شود و به راحتی می‌توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.
 • در سیستم‌های متمرکز، عملیاتی مانند ارتقاء نرم افزار می‌تواند منجر به توقف کل سیستم شود.
 • اگر به هر دلیلی یک نهاد متمرکز از کار بیفتد افراد، دیگر به اطلاعات ذخیره شده دسترسی نخواهند داشت.

بنابراین راه حل جایگزین “استفاده از نهاد‌های غیر‌متمرکز” است. در یک سیستم غیرمتمرکز، اطلاعات در یک نهاد واحد ذخیره نمی شوند و در واقع همه افراد عضو در شبکه، به این اطلاعات دسترسی دارند. ایده اصلی ایجاد چنین فضایی برای ذخیره اطلاعات، توسط بیت‌ کوین ارائه شد و بلاک چین بیت کوین متولد گردید. با این قابلیت شما بدون اینکه نیازی باشد به بانک مراجعه کنید و یا شخص ثالثی در کار باشد، قادر خواهید بود برای هر شخصی که می‌خواهید پول ارسال کنید. این قابلیت، در تکنولوژی بلاک چین‌‌های پس از بیت‌ کوین، در سایر حوزه‌های مالی و غیرمالی نیز به کار گرفته شد.

 از آنجا که بلاک‌ چین متعلق به یک نهاد واحد نیست، یک فناوری غیر متمرکز محسوب می‌شود و دولت‌ها کنترلی روی آن ندارند. اطلاعات در بلاکچین روی یک کامپیوتر اصلی ذخیره نمی‌شود و توسط یک شرکت، بانک یا سازمان کنترل نمی‌گردد. بلکه بر روی بسیاری از کامپیوترهایی که در شبکه هستند توزیع می‌شود. مثلا برای درک ساده می‌توانید نحوه کار Google Docs را در نظر بگیرید که به کمک آن می‌توان یک سند را بین چندین کاربر به اشتراک گذاشت تا همه کاربران تغییرات را به طور همزمان مشاهده کنند. این تقریبا شبیه به نحوه عملکرد بلاک چین است.

 • بلاک چین دائمی، ایمن و تغییرناپذیر است.

هنگامی که هر بلوک تکمیل می‌شود، به بلوک‌های دیگر در زنجیره می‌پیوندد و یک رکورد دائمی از هر تراکنش ایجاد می‌شود که در دسترس همه کاربران بلاک چین می‌باشد. این ویژگی امنیت بالایی ایجاد می‌کند و تغییر زنجیره بلوکی را بسیار دشوار می‌نماید. داده‌ها در این شبکه، به صورت رمزنگاری (cryptographically) ذخیره می‌شوند. افراد می‌توانند به دیتاهای موجود در این شبکه دسترسی داشته باشند و در صورت تمایل آن‌ها را ردیابی کنند.

تغییر ناپذیری در فناوری بلاک‌ چین، به این معنی است که به محض ورود اطلاعات در این پایگاه، دیگر فردی قادر به دستکاری آن‌ها نخواهد بود و این ویژگی توسط یک عملیات رمزگذاری به نام هشینگ صورت می‌گیرد.

عملیات هشینگ (Hashing)، در واقع به معنای دریافت رشته‌ای از اطلاعات با طول‌های متفاوت و بیرون دادن یک عبارت رمزنگاری شده با طول ثابت می‌باشد. این عملیات در یک تابع تحت عنوان تابع هش یا تابع هشینگ صورت می‌گیرد. بیت کوین از یک الگوریتم هشینگ به نام SHA-256 استفاده می‌کند. استفاده از عملیات رمز‌نگاری هشینگ موجب می‌شود که ایجاد کوچکترین تغییری در یک رشته از دیتاها، هش خروجی آن دیتا را به میزان چشمگیری تغییر دهد که این موضوع به سادگی برای شبکه قابل تشخیص خواهد بود.

 • داده‌های مالی در زنجیره بلاکچین به صورت شفاف هستند.

رعایت حریم خصوصی با وجود شفاف بودن، ویژگی منحصر به فرد دیگر فناوری بلاک‌ چین می‌باشد. اطلاعات هویتی افراد توسط اصول رمزنگاری (cryptography) پیچیده‌ای پنهان می‌شوند و شما فقط می‌توانید آدرس عمومی افراد را مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر تاریخچه یک تراکنش یا معامله را پیگیری کنید، شما به نام فردی که این تراکنش را انجام داده است نمی‌رسید و به جای آن یک رشته طولانی از اعداد و حروف را مشاهده خواهید کرد (مانند: 1MF1bhsFLkBzzz9vpFYEmvwT2TbyCt7NZJ).

بنابراین با این قابلیت، با وجود پنهان نگه داشتن هویت واقعی افراد، شما می‌توانید به تمام معامله‌های صورت گرفته که توسط آدرس عمومی آن فرد انجام شده است دسترسی داشته باشید. دست آورد مهم این ویژگی این است که دیگر شرکت‌ها قادر به پنهان‌کاری نخواهند بود و ملزم هستند که اصل صداقت در معاملات را رعایت کنند.

فناوری بلاک‌ چین چگونه کار می‌کند؟

مجموعه‌ای از داده‌ها را تصور کنید که بر روی شبکه‌ای متشکل از چندین رایانه، هزاران بار کپی شده‌اند و این شبکه انجام عملیاتی مانند بروزرسانی منظم این مجموعه دیتا را برعهده دارد. بلاک چین در واقع فضایی مشابه این شبکه و متشکل از چندین رایانه می‌باشد.

اطلاعات موجود در بلاک‌ چین، در واقع یک پایگاه داده مشترک هستند که در شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و این امر فواید بارزی به همراه دارد. بارزترین ویژگی این تکنولوژی این است که، دیتابیس‌های موجود در بلاک‌ چین در یک لوکیشن خاص ذخیره نمی‌شوند و در واقع اطلاعات ثبت شده در این پایگاه داده، برای کلیه مشارکت‌کنندگان در شبکه بلاک چین، کاملاً عمومی، قابل تصدیق و تایید هستند. از آنجا که این اطلاعات به صورت متمرکز در هیچ جایی ذخیره نشده اند و به طور همزمان در میلیون‌ها رایانه و در اینترنت میزبانی می‌شوند، تقریبا از دستکاری، هک و تقلب مصون هستند.

حالا که با مفهوم بلاک چین به زبان ساده آشنا شدید، بهتر است در مورد مزایای آن نیز اطلاعاتی داشته باشید.

 

مزایای تجاری بلاک چین چیست ؟

کاربرد اصلی بلاک چین به عنوان پایگاه داده “ثبت تراکنش‌ها” می‌باشد، اما مزایای آن بسیار فراتر از یک پایگاه داده سنتی است. بلاک چین می‌تواند عملیات‌های تجاری و دولتی را دقیق‌تر، کارآمدتر، امن‌تر و ارزان‌تر و با واسطه‌های کمتر انجام دهد. همان‌طور که پیش‌تراشاره شد، بلاک‌ چین، مجموعه ای از دیتاها و هش‌های متصل به یکدیگر می‌باشد که هرکدام از این هش‌ها به بلاک قبلی تعلق دارند. این فرآیند منجر به افزایش شگفت انگیز امنیت و قابل اطمینان بودن تکنولوژی بلاک‌ چین می‌شود.

تصور کنید هکری سعی دارد که در دیتاهای موجود در بلاک ۳ در بلاک چین بیت کوین تغییری هرچند ناچیز ایجاد کند. این تغییر کوچک منجر به یک تغییر بزرگ در هش خروجی و به همین ترتیب تغییر در بلاک ۲ می‌شود. تغییر در هش و دیتاهای بلاک ۲ به بلاک ۱ نیز انتقال می‌یابد و این تغییرات به صورت زنجیره‌ای تا بلاک های دیگر ادامه خواهند داشت. این اتفاق در عمل غیر ممکن است و این دقیقا همان ویژگی است که بلاک‌ چین را غیر قابل دستکاری می‌کند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مهم‌ترین مزیت آن این است که امکان هر گونه دستکاری توسط یک شخص مخرب از بین می‌رود. از دیگر مزایای تجاری بلاک چین می‌توان به موارد اشاره کرد:

 • صرفه جویی در زمان: بلاک چین زمان تراکنش را به شدت کاهش می‌دهد چرا که نیازی به تأیید توسط یک مقام مرکزی نیست.
 • صرفه جویی در هزینه: تراکنش‌ها نیاز به نظارت کمتری دارند و افراد می‌توانند اقلام با ارزش را مستقیماً مبادله کنند. بلاک چین درخواست‌های تکراری را حذف می‌کند زیرا شرکت‌کنندگان به دفتر کل مشترک دسترسی دارند.
 • امنیت شدیدتر: ویژگی‌های امنیتی بلاک چین از دستکاری، کلاهبرداری و جرایم سایبری محافظت می‌کند.

حالا که متوجه شدید بلاک چین چیست ، شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که آینده‌ی این فناوری شگفت‌انگیز به کجا ختم خواهد شد.

آینده بلاک چین چگونه خواهد بود؟

آینده بلاک چین چگونه خواهد بود؟

در بالا در مورد بلاک چین چیست به زبان ساده صحبت کردیم و در این بخش قرار است آینده‌ی این فناوری را بررسی کنیم. بلاک چین اولین بار به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در سال 1991 پیشنهاد شد اما تا قبل از بیت کوین آنچنان شناخته شده نبود. این فناوری به لطف بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال توانست خود را مطرح نماید. در حال حاضر بلاک چین به عنوان فناوری ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود اما کاربرد آن فراتر از این‌ها می‌باشد. اگر بلاک چین بتواند جایگاه خود را پیدا کند، هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد، می‌تواند از آن برای انجام تراکنش‌ها استفاده کند. در حال حاضر فناوری بلاکچین روشی ساده و درعین حال مبتکرانه برای انتقال اطلاعات از فرد یا سیستمی به فرد یا سیستم دیگری می‌باشد. این تراکنش‌ها به شیوه‌ای کاملاً خودکار و ایمن صورت می‌گیرند. یکی از طرفین معامله با ایجاد یک تراکنش (Transaction)، روند معامله را آغاز می‌کند و این تراکنش به همراه چندین تراکنش دیگر در قالب یک بلاک، توسط هزاران و حتی میلیون‌ها رایانه در سراسر شبکه، قابل مشاهده و تایید است. بلاک تأیید شده در نهایت به زنجیره‌ اضافه شده و در سراسر شبکه ذخیره می‌شود.

مثلا شرکت راه آهن را در نظر بگیرید. شما می‌توانید  بلیت مورد نظرتان را از طریق یک برنامه یا به صورت آنلاین خریداری کنید. در این بین، شرکت واسطه مبلغی را برای انجام فرآیند معامله دریافت می‌کند. در مثال ذکر شده، طرفین معامله، شرکت راه آهن و مسافر هستند؛  و بلیت خریداری شده، تراکنشی است که در یک بلاک صورت گرفته است. مجموعه‌ای از چندین بلیت خریداری شده را می‌توان در یک فایل نگه‌داری کرد که آن فایل، بلاکی است که به یک شبکه بلاک‌ چین اضافه می شود. بلیتی که شما خریداری کرده‌اید، منحصر‌ به فرد و غیر قابل دستکاری می‌باشد. معاملات پولی که در بلاک‌ چین صورت می‌گیرند نیز، می توانند دارای این ویژگی‌ها باشد.

از طرفی کلیه تراکنش‌های صورت گرفته در بلاک‌ها در شبکه کلی بلاک‌ چین ذخیره و نگه‌داری می‌شوند. موضوعی که حائز اهمیت می‌باشد، این است که با بلاک چین نه تنها شما می‌توانید پول خود را ذخیره و انتقال دهید، بلکه با این فناوری می‌توانید کلیه فرآیندها و تراکنش‌های مالی که نیازمند پرداخت هزینه تراکنش هستند، را با کمترین هزینه انجام دهید. امروزه شاهد گسترش NFT ها و توکن‌ها هستیم و دهه‌های آینده دوره مهمی برای رشد برای بلاک چین خواهد بود.

در حال حاضر، تلاش‌های تحقیقاتی زیادی بر روی بلاک چین در حال اجرا است و ده‌ها هزار پروژه به دنبال پیاده‌سازی بلاکچین‌ها به روش‌های مختلف برای کمک به جامعه علاوه بر ثبت تراکنش‌ها هستند. بنابراین به زودی شاهد حضور آن در زندگی روزمره‌مان نیز خواهیم بود.

یکی از بزرگترین پتانسیل‌های بلاکچین در زمینه قراردادهای هوشمند است. با فناوری بلاکچین توافق‌نامه‌ها و تراکنش‌های تایید شده مثل اجاره آنلاین اتومبیل بدون افشای اطلاعات محرمانه بین طرفین و بدون دخالت هیچ شخص واسطه در بستر امنی امکان پذیر خواهد شد.

علاوه بر این نقش بلاک چین در اینترنت اشیا نیز مهم خواهد بود. لوازم الکترونیکی ما به شیوه‌ای امن و شفاف با هم ارتباط برقرار خواهند کرد و به زودی شاهد این خواهیم بود که یخچال خانه‌ی ما به طور آنلاین خود مواد غذایی را خریداری خواهد کرد.

بلاک چین موضوعاتی مثل رای گیری را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و با امنیت بالایی می‌توان رای گیری را به صورت آنلاین برگزار کرد. ماهیت تغییرناپذیری بلاک چین می‌تواند کمک کند تا رای گیری تقلبی بسیار دشوارتر شود. به عنوان مثال، سیستم رأی گیری می‌تواند به گونه ای کار کند که برای هر شهروند یک کشور یک ارز دیجیتال یا توکن صادر شود. سپس به هر نامزد یک آدرس کیف پول خاص داده می‌شود و رای دهندگان رمزارز خود را به آدرس هر نامزدی که می‌خواهند به آن رای بدهند ارسال می کنند. به این ترتیب ماهیت شفاف و قابل ردیابی بلاک چین نیاز به شمارش آرای انسانی و توانایی افراد متقلب برای دستکاری در برگه‌های رای فیزیکی را از بین می‌برد.

در بالا در مورد اینکه بلاک چین چیست به زبان ساده صحبت کردیم، در ادامه در مورد اینکه چه صنایعی از بلاک چین استفاده می‌کنند پرداخته‌ایم.

چه صنایعی از بلاک چین استفاده می‌کنند؟

بر اساس نظرسنجی شورای دستور کار مجمع جهانی اقتصاد، در حال حاضر تنها بخش بسیار کمی از تولید ناخالص جهانی حدود 0.025% در بلاک چین نگهداری می‌شود. تقریبا 20 میلیارد دلار!

اما با این حال طبق تحقیقات صورت گرفته در دهه آینده این مقدار به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت چرا که بسیاری از بانک‌ها، بیمه‌‌ها و شرکت‌های فناوری به این باور رسیده‌اند که بلاک چین راهی برای تسریع تسویه حساب‌ها و کاهش‌ هزینه‌ها می‌باشد. در حال حاضر “یوبی‌اس” شرکت خدمات مالی و بانکداری سوئیسی، مایکروسافت ابرشرکت چندملیتی آمریکایی، آی‌بی‌ام شرکت بین المللی ماشین‌های تجاری و پرایس واتر هاوس کوپرز شرکت چندملیتی خدمات حرفه‌ای بریتانیایی در حال آزمایش این فناوری هستند و از آن استفاده می‌کنند. همچنین طبق گزارش‌های ارائه شده تخمین زده شده است که بانک‌ها در سال گذشته 75 میلیون دلار برای بلاک چین هزینه کرده‌اند. علاوه بر این سرمایه‌گذاران خطرپذیر سیلیکون ولی نیز از آن حمایت می‌کنند.

تفاوت بیت کویین با بلاک چین چیست؟

فناوری بلاک چین برای اولین بار در سال 1991 توسط “استوارت هابر» و «دبلیو اسکات استورنتا” دو محقق این حوزه مطرح شد. اما تقریباً دو دهه بعد، با راه اندازی بیت کوین در ژانویه 2009، بلاک چین اولین کاربرد در دنیای واقعی خود را تجربه کرد.

پروتکل بیت کوین بر روی یک بلاک چین ساخته شده است و بلاک چین فناوری پایه آن است. نکته کلیدی که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که بیت کوین صرفاً از بلاک چین به عنوان وسیله‌ای برای ثبت شفاف پرداخت‌های خود استفاده می‌کند، اما بلاک چین می تواند برای ثبت تغییرناپذیر هر تعداد داده بجز بیت کویین نیز استفاده شود. همانطور که در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، بلاک چین می تواند در قراردادهای هوشمند، برای در انتخابات، موجودی محصولات و موارد دیگر استفاده شود. شما می‌توانید اطلاعات تکمیلی‌تر در مورد بیت کویین را از مطلب زیر بدست آورید.

سوالات متداول

 • پلتفرم بلاک چین چیست؟

پلتفرم بلاکچین به کاربران و توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا استفاده‌‎های جدیدی از زیرساخت بلاک چین موجود داشته باشند. یک مثال اتریوم است که دارای یک ارز دیجیتال به نام اتر (ETH) می‌باشد. پلتفرم بلاک چین اتریوم اجازه ایجاد قراردادهای هوشمند و توکن‌های قابل برنامه‌ریزی را می‌دهد. همه این‌ها توسط پلتفرم اتریوم امکانپذیر می‌باشد.

 • چه تعداد بلاکچین وجود دارد؟

تعداد بلاک چین‌های فعال هر روز با سرعت فزاینده‌ای در حال افزایش است. تا سال 2021 بیش از 10000 ارز دیجیتال فعال مبتنی بر بلاک چین ثبت شده بود و صدها بلاک چین غیرکریپتوکارنسی دیگر نیز وجود دارد.

 • تفاوت بین بلاک چین خصوصی و بلاک چین عمومی چیست؟

بلاک چین عمومی که به عنوان یک بلاک چین باز یا بدون مجوز نیز شناخته می شود، جایی است که هر کسی می‌تواند آزادانه به شبکه بپیوندد و یک گره ایجاد کند. در طرف دیگر بلاکچین خصوصی را داریم که نیاز به تایید هر گره قبل از پیوستن دارد. از آنجایی که گره‌ها قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شوند، لایه‌های امنیتی نیازی به قوی بودن ندارند. در این مورد پیشنهاد می‌کنیم که مطالب انواع شبکه‌های بلاک چین (جهت مطالعه کلیک کنید) را مطالعه کنید.

 • چه کسی بلاک چین را اختراع کرده است؟

فن آوری بلاک چین برای اولین بار در سال 1991 توسط “استوارت هابر» و «دبلیو اسکات استورنتا” دو ریاضیدان و محقق مطرح شد.

 • چرا به تکنولوژی بلاک چین نیاز داریم؟

حجم معاملات آنلاین روز به روز در حال افزایش می‌باشد. طبق گزارش بانک جهانی، تنها در سال ۲۰۱۵، بیش از حدود ۴۳۰ بیلیون دلار معامله آنلاین و از طریق فناوری بلاک‌ چین انجام شده است. با استفاده از این فناوری شما می‌توانید از صحت و ارزش اطلاعات دیجیتالی اطمینان خاطر داشته باشید و معامله ای امن انجام دهید.

تکنولوژی بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی نو‌ظهور، در این مدت زمان کمی که از معرفی‌اش می گذرد توانسته است محبوبیت گسترده‌ای کسب کند و با گذشت زمان نیز قابلیت این را دارد که با رشد سریع و بهبود عملکرد خود، مقبولیت بیشتری در جهان پیدا کند.

بیتستان به عنوان یک صرافی آنلاین بستر امنی را برای خرید و فروش رمزارزهای دیجیتال فراهم کرده است. شما می‌توانید به صورت 24 ساعته از خدمات خرید و فروش این مجموعه بهره‌مند شوید و به سادگی، بیتکوین و سایر رمز ارزها را بخرید و یا بفروشید. توجه کنید که این امکان برای شما عزیزان فراهم شده است از پشتیبانی کارشناسان مجرب ما نیز بهره‌مند شوید. شما می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین روی وب سایت و یا تماس با شماره تلفن مجموعه با ما در ارتباط باشید.

برای خرید و فروش سریع و امن ارزهای دیجیتال کلیک کنید صرافی ارز دیجیتال بیتستان
سوالات متداول:
بلاک چین چیست؟
بلاک چین سیستمی برای ثبت و ضبط داده‌ها و تراکنش‌های ارزهای دیجیتال است.
مهم‌ترین مزیت شبکه بلاک چین چیست؟
یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد فناوری بلاک‌ چین این است که هیچ کس نمی‌تواند دیتاهای ذخیره شده در بلاکچین را دستکاری کند.
غیر متمرکز بودن بلاکچین یعنی چه؟
در یک سیستم غیرمتمرکز، اطلاعات در یک نهاد واحد ذخیره نمی شوند و در واقع همه افراد عضو در شبکه، به این اطلاعات دسترسی دارند.

۹ دیدگاه برای “بلاک چین چیست؟ آموزش مفهوم بلاکچین به زبان ساده

 1. ستاره گفته:

  ای کاش مشخصات نویسنده هاتون رو توی یه بخش به خصوصی قرار میدادید. آدم دلش میخواد با همچین آدمای کاربلدی در ارتباط باشه. لحن و شیوه نوشتار مطلب خیلی جذاب بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.