روحانی: باید برای قانونمند شدن فعالیت رمزارزها هرچه زودتر چاره اندیشید!

قوانین ارزهای دیجیتال در ایران
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزرسانی: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

 

دویست و سی و یکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت امروز سه شنبه ۱۸ خرداد به ریاست رئیس جمهور، آقای روحانی برگزار شد. در آغاز این جلسه گزارشی از وضعیت قیمت کالاهای اساسی و اقلام مصرفی و ضروری مردم و اقدامات انجام شده برای حفظ تعادل در قیمت از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه گردید و در ادامه نیز روحانی بر لزوم قانون‌گذاری حوزه ارزهای دیجیتال و حرکت به سمت هوشمندسازی اقتصاد تاکید کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با تاکید بر مصوبه دولت بر کنترل و جدیت در عدم افزایش قیمت‌ها، اظهار داشت: 

دولت صریحا تاکید و اعلام کرده است افزایش قیمت کالاها بویژه اقلام ضروری مردم به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با جدیت و با هماهنگی دستگاه های ذیربط، (اصناف و تولیدکنندگان ) نسبت به کنترل قیمت‌ها و ممانعت از افزایش آن‌ها اقدام کند و مانع از فشار مضاعف به زندگی و معیشت مردم در شرایط کنونی اقتصادی شود.

 

در ادامه این جلسه وضعیت عرضه و تقاضای رمز ارزها در اقتصاد ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بانک مرکزی گزارشی از وضعیت تولید و تبادل رمزارزها در اقتصاد ایران را ارائه کرد. رئیس جمهور در خصوص فعالیت‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها، با تاکید بر ضرورت حفظ و حمایت از منافع ملی در این حوزه، خاطرنشان کرد:

امروزه برنامه هوشمند سازی اقتصاد یک الزام محیطی است و بایستی نسبت به الزامات حقوقی و فنی این موضوع با دقت و حساسیت عمل کرد و برای تدوین راهبرد پویا در این حوزه و نقش آن در اقتصاد کلان کشور اقدامات لازم انجام شود.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه آگاهی مردم در این حوزه ضروری است و با توجه به مخاطرات قابل توجه در حوزه مبادلات رمزارز ها، اظهار داشت که از ورود غیر کارشناسانه در این حوزه باید اجتناب شود و در ادامه بیان کرد:

باید برای قانونمند شدن فعالیت رمز ارزها و صیانت از سرمایه مردم در این حوزه هرچه زودتر چاره اندیشید و قوانین و دستورالعمل‌های لازم را وضع و ابلاغ نمود.

رییس جمهور با اشاره به پدیده جدید رمز ارزها و اقتضائات و الزامات آن افزود: 

دستگاه‌های مسئول در حوزه بازار سرمایه با همکاری رسانه‌ها و فضای مجازی باید در زمینه اطلاع رسانی، آموزش و آگاهی بخشی مردم نسبت به این پدیده و دستورالعمل‌ها و قوانین آن، فعالیت موثر داشته باشند.

وی همچنین خاطرنشان کرد:

تولید رمزارز تا پایان شهریور ماه اکیدا ممنوع است و وزارت خانه‌های اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیرو مسئول برخورد و قطع برق این مراکز هستند.

 

به نظر شما قانون‌گذاری رمزارز ها در کشورمان در آینده به کجا می‌رسد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *